Rokoteapartheidia
Koronarokotteiden patenttioikeuksia pitäisi voida purkaa, sanoo tutkija Salla Sariola.
Koronavirusrokotukset ovat käynnistyneet Afrikan maissa hitaasti verrattuna rikkaisiin maihin. Miksi, akatemiatutkija Salla Sariola Helsingin yliopistosta?
”Rokotteita kehittävillä yrityksillä on yksinoikeus kehittää covid-19-rokotetta. Samalla ne ovat hinnoitelleet rokotteet niin, että köyhillä valtioilla ei ole varaa ostaa niitä ja saada rokotussopimuksia. On kestämätön tilanne, että Kanadalla on viisi kertaa enemmän rokotetta kuin sen väestö tarvitsee, Afrikan mailla ei lainkaan.”
Kuinka moni afrikkalainen on rokotettu?
”Ei juuri kukaan. Etelä-Afrikka, jossa tilanne on ollut raportoidusti pahin, sai rokotusohjelma Covaxin kautta Astra Zenecan rokotetta. Rokotuksia ei aloitettu, koska rokotetta ei pidetty riittävän tehokkaana virusmuunnosta vastaan.”
Kuinka paljon Afrikan maat tarvitsisivat rokotteita?
”Noin 1,5 miljardia. Se kattaisi 60 prosenttia Afrikan väestöstä. Pidän 60 prosentin rokotekattavuutta kuitenkin riittämättömänä laumasuojalle. Eli tarve voi olla vielä suurempi.”
Mistä nämä rokotteet saadaan afrikkalaisille?
”Yhteistä Covax-ohjelmaa on pidetty pelastajana, mutta sen on tarkoitus kattaa vain 20 prosenttia Afrikan väestöstä. Mistä saadaan loput 80 prosenttia? Afrikan unioni on nyt solminut sopimuksen 670 miljoonasta rokoteannoksesta, mutta edelleen puuttuu lähes miljardi annosta. Marokko ja Egypti aloittivat itsenäisesti pienet rokoteohjelmat helmikuun alussa Kiinan Sinopharmin kanssa. Guinea on rokottanut todistetusti 25 ihmistä Venäjän Sputnikilla.”
Olemmeko nyt ajautuneet rokotenationalismiin?
”Julkisuudessa on puhuttu rokoteapartheidistakin. Nationalismi ja apartheid viittaavat sosiaaliseen eriarvoisuuteen ja epäoikeudenmukaisuuteen, mitä ne ovatkin. Mutta ongelma on myös epidemiologinen. On tartuntatautiopillisesti lyhytnäköistä toimia rikkaiden maiden maksukyky edellä.”
Mitä rokote-epätasa-arvosta voi seurata?
”Virus voi jäädä pyörimään ja mutatoitumaan globaalisti. Yksi ratkaisu olisi avata patenttien yksinoikeutta. Näin saisimme kilpailevia tuotteita markkinoille ja hinta putoaisi. Niin tapahtui 2000-luvulla hiv-lääkityksen kohdalla.