
Kohuraportti maahanmuutosta maksoi 200 000 euroa – Tutkijat haukkuvat, Sipilän hallitus kehuu
Poliisiammattikorkeakoulun raportti on ”lähinnä eri lähteistä kyhätty tekele”.
Valtioneuvoston Poliisiammattikorkeakoululta tilaama selvitys maahanmuutosta ja turvallisuudesta maksoi 200 000 euroa.
Image-lehdessä joukko tutkijoita arvostelee voimakkaasti raporttia.
Rahat selvitykseen myönsi valtioneuvoston kanslia eli pääministerin johtama ministeriö.
Valtioneuvoston kanslia on jo ehtinyt kehua raporttia. Kanslian verkkosivulla ylistetään, että ”Poliisiammattikorkeakoulun selvitys antaa kokonaisvaltaisen tilannekuvan maahanmuutosta ja turvallisuudesta”.
Väitöskirjatutkija Karin Creutzin, professori Markus Jäntin ja apulaisprofessori Lena Näreen mielestä Poliisiammattikorkeakoulun raportti on kvasitutkimus. He moittivat Imagessa raporttia, koska se ”ei edes etäisesti muistuta tutkimuksen kriteereitä täyttävää työtä”.
Imageen kirjoittaneen tutkijakolmikon mielestä raportti on lähinnä eri lähteistä kyhätty tekele. Selvitys ei heidän mielestään täytä edes ”seminaarityöltä edellytettävää lähdekritiikkiä”.
Creutz, Jäntti ja Näre ovat huolissaan valtioneuvoston kanslian arviointikyvystä.
”Mikäli lopputulos vastaa valtioneuvoston kanslian käsitystä siitä, mitä tutkimusraportiksi kutsuttavalta tuotteelta edellytetään, on syytä olla syvästi huolissaan”, tutkijat kirjoittavat.
Tämä oli ilmaisnäyte SK:n maksullisesta sisällöstä
Tilaa Suomen Kuvalehti ja hanki luettavaksi koko sisältö ja arkisto
Tilaa