Unkari lyö miljardööriä: George Soros on ”kansakunnan vihollinen”, joka haluaa ”miljoona pakolaista”

Soros oli ennen unkarilaisten arvostama hyväntekijä – nyt hallituksen mustamaalauksen kohde.

Julkaistu yli kolme vuotta sitten

BUDAPEST, UNKARI – ”Älkää antako hänen nauraa viimeisenä”, kehottavat julisteet Budapestin metro- ja raitiovaunupysäkeillä. Tekstin yläpuolella hymyilevät tutut uurteiset kasvot. Miljardöörisijoittaja, unkarilaissyntyinen George Soros katsoo ohikulkijoita.

Juliste on osa Unkarin hallituksen suurkampanjaa sijoittaja Soroksen mustamaalaamiseksi. Hallitus on aiemminkin järjestänyt useita vastaavia kampanjoita, joissa on lyöty esimerkiksi EU:ta. Nyt kohteena on kuitenkin maineikas miljardööri ja monen unkarilaisen arvostama hyväntekijä.

Pääministeri Viktor Orbánin johdolla hallitus syyttää Sorosta valtakunnan viholliseksi, joka levittää Unkarille vieraita aatteita sekä tuhoaa maan kansallista identiteettiä.

Kyse on turvapaikanhakijoista.

Hallitseva Fidesz-puolue sekä pääministeri Orbán ovat toistuvasti puhuneet julkisuudessa salaliitosta, jossa Soroksen tavoite on tuoda miljoonia pakolaisia EU-alueelle ja Unkariin, hävittää unionin sisäiset rajat sekä tuhota kansallisvaltiot.

Pääministeri Orbán vihjasi Soroksen ja EU:n ja salaliittoon viimeksi heinäkuun lopussa puolustaessaan Puolan johtavan PiS-puolueen suunnitelmaa asettaa oikeuslaitos poliittiseen ohjaukseen.

Kampanja on herättänyt hämmennystä. On häkellyttävää, että yksi ihminen joutuu valtion hyökkäyksen kohteeksi. Hallitus tarvitsee uuden vihollisen, on yleinen arvio Budapestissa.

Hallitus on iskenyt myös 86-vuotiaan Soroksen tukemien kansalaisjärjestöjen kimppuun. Uusi laki velvoittaa ulkomaista tukea saavat kansalaisjärjestöt kertomaan rahoituksesta kaikessa toiminnassaan.

 

Kansainvälisenä sijoittajana tunnettu, unkarilaissyntyinen miljardööri George Soros on tukenut liberaalia demokratiaa ja yhteiskunnan avoimuutta Itä-Euroopan kommunistimaissa 1980-luvulta lähtien. Hän on rahoittanut riippumattomien kansalaisjärjestöjen kautta niin koulutusta, terveydenhuoltoa, vapaata mediaa kuin vähemmistöjäkin.

Jo 1980-luvulla Soros perusti Unkariin Open Society Foundation -järjestön ja vauhditti sen avulla kommunismin kaatumista maassa.

Soros perusti 1990-luvulla Budapestiin toisenkin merkittävän instituution, Keski-Euroopan yliopiston CEU:n, joka on nykyään arvostettu eurooppalainen opinahjo. Yliopistossa opiskelee pääasiassa Itä-Euroopasta, entisen Neuvostoliiton alueelta sekä kehittyvistä maista Aasiasta ja Afrikasta tulevia opiskelijoita.

Euroopan pakolaiskriisin puhjettua 2015 Soros vaati Unkarilta pakolaisten inhimillistä kohtelua. Hän ajautui nopeasti ilmiriitaan maan populistisen oikeistohallinnon kanssa, joka ajoi jyrkkää linjaa laittomiksi siirtolaisiksi kutsumiaan tulijoita kohtaan.

Unkarin hallitus päätti 2015 kesällä padota pakolaisvirran rakentamalla aidan Serbian vastaiselle rajalle, kun EU ei kyennyt päättämään yhteisestä pakolaislinjasta. Aita pysäyttikin pakolaisvirran Serbiasta ja ohjasi tulijat toisaalle.

Hallitus väittää: Soros haluaa tuhota Unkarin kulttuurin.

Unkari on saanut voimakasta kritiikkiä turvapaikanhakijoiden kohtelusta. Maa on kieltäytynyt EU:n yhteisestä taakanjaosta, jossa pyritään siirtämään turvapaikanhakijoita Kreikasta ja Italiasta muihin unionimaihin. Unkari on ilmoittanut, ettei se ota vastaan ensimmäistäkään pakolaista.

Maassa ei ole jäljellä enää yhtään turvapaikanhakijaa kesän 2015 jäljiltä mutta silti Unkarin hallitus on käyttänyt miljoonia euroja turvapaikanhakijoiden ja EU:n vastaisiin propagandakampanjoihin. Niissä on yhdistetty EU, Bryssel ja sijoittaja Soros salaisiin suunnitelmiin tuoda Unkariin ”miljoona pakolaista” ja tuhota maan kulttuuri.

Unkarilaiset ovat kuitenkin hyvin EU-myönteisiä, joten unionin mollaaminen on riskialtista. Hallitus onkin siirtänyt huomionsa Brysselin byrokraatteihin ja Sorokseen.

Tilanne on hieman nurinkurinen, sillä Soros on aiemmin auttanut häntä mollaavia nykyisen hallituksen korkeita jäseniä. Hän esimerkiksi rahoitti 1980-luvun lopulla pääministeri Orbánin opintoja Oxfordin yliopistossa Britannissa ja auttoi tätä poliittisen uran alkutaipaleella.

Nykyään Soros symboloi Unkarin johdolle liberaalia läntistä avointa yhteiskuntaa ja demokratiaa, asioita jotka hallitus kokee vihollisekseen.

Lisäksi hän on juutalainen. Vaikka kampanja ei tätä mainitse, on asia yleisesti tiedossa. Antisemitismi puhuttelee yhä monia Unkarissa.

Aktivistit repivät alas hallituksen Soros-vastaista mainosjulistetta 12. heinäkuuta 2017.
Aktivistit repivät alas hallituksen Soros-vastaista mainosjulistetta 12. heinäkuuta 2017. © Pablo Gorondi / AP / Lehtikuva

 

Unkarin parlamentti ratifioi kansalaisjärjestöjen toimintaa säätelevän lain heinäkuussa. Se muistuttaa vahvasti Venäjän tuoretta lakia, joka leimasi laajan joukon kansalaisjärjestöjä ulkomaisiksi agenteiksi. Pääministeri Orbán onkin tunnettu presidentti Vladimir Putinin ihailija.

”Toivomme, että laki peruttaisiin vielä. Se ei tee toiminnastamme laitonta, mutta se on hyvin vahingollinen. Se leimaa meidät ja tukijamme ja heikentää riippumattoman kansalaistoiminnan uskottavuutta”, toteaa Open Society Foundation -järjestön toiminnanjohtaja Péter Nizák.

OSF jakoi viime vuonna Unkarissa tukia yhteensä hieman yli 3,5 miljoonaa euroa. Nizák korostaa, että OSF on globaali hyväntekeväisyysjärjestö, maailman toiseksi suurin Microsoft-perustajan Bill Gatesin nimikkojärjestön jälkeen.

”Samalla olemme Unkarin suurin riippumattomia kansalaisjärjestöjä tukeva organisaatio”, hän toteaa.

Open Society Foundation järjestön kautta Soros tukee monia riippumattomia kansalaisjärjestöjä Unkarissa. Tukea saa esimerkiksi kaksi paikallista tutkivan journalismin järjestöä. Nykyään OSF:n tuen maksimi on 30 prosenttia järjestön toimintamenoista.

”Me emme tue siirtolaisuutta, kuten hallitus väittää. Olemme tukeneet järjestöjä, jotka toimivat maassa laillisesti oleskelevien turvapaikanhakijoiden parissa”, kertoo Nizák.

”Hallitus käyttää tätä siirtolaisasiaa savuverhona”, Nizák toteaa.

Tätä Soroksen tuella on oikeasti saatu aikaan.

Nuori romaninainen Henriett Dinók on esimerkki siitä, mitä Soroksen tuella on saatu aikaan Unkarissa.

Unkarissa elää arvioiden mukaan lähes miljoona romania, joiden mahdollisuudet tasavertaiseen koulutukseen ovat heikot. Romanit elävät pääosin työttöminä ja sosiaalituen turvin, syrjäytyneinä ja kurjissa olosuhteissa.

Open Society Foundation on suurin romanivähemmistöä koskevien projektien tukija Euroopassa. Yksi sen keskeisistä tavoitteista on turvata jokaiselle lapselle tasavertainen mahdollisuus koulunkäyntiin. Unkarissa varsinkin romanilapset ovat heikossa asemassa ja ajatuvat erityiskouluihin tai erityisluokille.

Budapestin Sankarten aukion läheisyydessä toimii romaniopiskelijoiden koulutukseen ja valmennukseen erikoistunut Roma Versitas järjestö, jota Henriett Dinók johtaa. Järjestö kuuluu Soroksen Open Society -verkostoon ja saa osan rahoituksestaan OSF:ltä.

Dinók kasvoi köyhässä romaniperheessä Budapestin keskustan romanikortteleissa. Perheen äiti oli käynyt peruskoulun ala-asteen, isä ei sitäkään. Mutta he kannustivat lastaan koulutiellä.

Dinók suoritti opintonsa Roma Versitas -järjestön tuella. Hän valmistui Budapestin yliopiston oikeustieteellisestä tiedekunnasta ja suoritti sen jälkeen jatkotutkinnon CEU:ssa poliittisissa tieteissä.

 

Roma Versitas järjestää tukiopintoja yliopisto-opiskelijoille ja yliopistoon aikoville sekä kaikille avoimia Avoin yliopisto -iltoja. Se tarjoaa romaniopiskelijoille maksutonta koulutusta erityisesti kielissä ja tietotekniikassa.

Syksyllä toiminta laajenee, kun järjestö ottaa myös lukiolaisia mukaan koulutusohjelmiinsa.

”Yhdeksän kymmenestä stipendimme saaneesta opiskelijasta on valmistumisen jälkeen päässyt koulutustaan vastaavaan työhön ensimmäisen vuoden aikana”, kertoo Dinók tyytyväisenä.

Roma Versitas on toiminut lähes 20 vuotta ja on tänä aikana auttanut satoja romaninuoria yliopistoon. Unkarin yliopisto-opiskelijoista tällä hetkellä vain prosentti on romaneja, vaikka maan väestöstä heitä on lähes kymmenen prosenttia.

”Päämääräni on muodostaa tähän maahan koulutettujen romanien keskiluokka, joka tulee toimeen omillaan ja on ylpeä itsestään”, Dinók jatkaa.

Mutta tehtävä ei ole helppo, ja se on käynyt yhä vaikeammaksi, kun valtio on leikannut koulutuksen määrärahoja.

Myös Roma Versitasin taloudellinen tilanne on vaikea, kun Henriett Dinók aloitti toiminnanjohtajana järjestö oli lähes konkurssikypsä. Tällä hetkellä uusia stipendejä ei jaeta.

Soros: Unkarista on rakennettu mafiavaltio.

Hallitus on nyt käynyt myös George Soroksen perustaman ja rahoittaman Keski-Euroopan yliopiston CEU:n kimppuun tiukentamalla ulkomaille rekisteröityjen yliopistojen toimintaa koskevaa lakia. Tämä uhkaa CEU:n toimintaa.

Soros syytti keväällä Brysselissä pitämässään puheessa Orbánin rakentaneen Unkarista mafiavaltion, jossa demokratiaa pidetään yllä kulissina ja mediaa ja oikeuslaitosta käytetään apuna valtaeliitin omien taloudellisten etujen sekä vallan turvaamiseksi.

Hallituksen puhemies Zsoltan Kovács totesi Soroksen lausunnon olleen sodanjulistus Unkarille. Kovács itse on valmistunut Soroksen CEU-yliopistosta. Hän ei kuitenkaan ole innostunut puhumaan asiasta, puhemies perui jo sovitun haastattelun viime tipassa.

Hallituksen ajojahti on nostanut myrskyn kansainvälisissä yliopistopiireissä, Unkarissa akateeminen yhteisö on asettunut CEU:n tueksi. Yliopisto on syyttänyt huhtikuussa voimaan tullutta korkeakoululakia perustuslain vastaiseksi.

CEU on rekisteröity New Yorkiin mutta sillä ei ole siellä toimintaa. Uusi laki vaatii Unkarissa toimivalta ulkomaiselta yliopistolta toimintaa myös kotimaassaan. CEU:lla ei ole resursseja eikä aikomusta ryhtyä toimimaan myös Yhdysvalloissa.

Uusi korkeakoululaki vaatii myös työlupia CEU:n opettajille ja professoreille, joista osa on paikallisia. Uusi sääntö antaa valtiolle valtaa yliopiston henkilövalintoihin.

CEU:lta ei haluta kommentoida hallituksen kampanjaa. Korkeakoulu toivoo, että se voi jatkaa toimintaansa vapaana riippumattomana yliopistona Budapestissa. New Yorkin osavaltio ja Unkarin hallitus neuvottelevat parhaillaan yliopiston asemasta.

Myös EU:n komissio on vaatinut Unkaria lopettamaan CEU:n painostamisen. Komissio vaatii Unkaria ratkaisemaan kiistan ja on antanut elokuun puoleen väliin aikaa vastata asiasta EU:lle.