Sikainfluenssa: Suomalaisten rokotusinto hyytyi

rokotteet
Teksti
Jarmo Raivio
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
sikainfluenssarokotukset
Kuva Mikko Stig / Lehtikuva.

Suomalaisista suurin osa ei ole vielä saanut sikainfluenssarokotetta. Eikä välttämättä saakaan. Kiinnostus katosi, kun tauti hävisi otsikoista.

Suomessa on kolmessa kuukaudessa annettu yhteensä 1,7 miljoonaa sikainfluenssarokotusta. Koko väestön rokottaminen on aloitettu, mutta Lääkäripäivillä Helsingissä puhuneet asiantuntijat ovat huolestuneita siitä, ettei rokotuksen ottaminen enää kiinnosta suomalaisia.

Torstaiaamuisen esityksen perusteella näyttää tosin siltä, ettei sikainfluenssa kiinnosta ihmeemmin enää edes lääkäreitä. Terveyden- ja hyvinvoinnnin laitoksen THL:n Petri Ruudun tilannekatsausta oli kuuntelemassa vain parikymmentä ihmistä.

Mitä taudille tapahtui?

Osasyy kiinnostuksen laimenemiseen on H1N1-sikainfluenssan osoittautuminen huomattavasti ennakkoon pelättyä lievemmäksi taudiksi. THL:n Ruutu esitteli Suomen sikainfluenssalukuja Lääkäripäivillä:

  • Varmistettuja tartuntoja 7 569
  • Sairaalahoitoa vaatineita tapauksia 1 407
  • Tehohoitoa vaatineita tapauksia 112
  • Kuolleita 41
  • Perusterveitä kuolleita 2

Tartuntaluvut ovat laboratoriotestein varmistettuja tapauksia, oikeastaan kukaan ei tiedä, kuinka moni suomalainen on sairastanut sikainfluenssan. On kuitenkin selvää, että kevään 2009 arviot, joiden mukaan kolmasosa väestöstä sairastuisi sikainfluenssaan, menivät pahasti vikaan.

Tautitutkijoiden selvitettäväksi jää, miksi sikainfluenssaepidemia jäi niin paljon ennakoitua lievemmäksi. Tauti havaittiin huhtikuussa 2009 meksikolaisessa La Glorian kunnassa. Siellä 29 prosenttia asukkaista sairastui.

Ainakaan epidemian laimeus ei johtunut siitä, että suomalaisia olisi ehditty kovin laajasti rokottaa.

Suomi tilasi sikainfluenssarokotteen toukokuussa 2009, vain runsas kuukausi sen jälkeen kun ensimmäiset tautitapaukset löytyivät Meksikosta.

Ensimmäinen muutaman kymmenen tuhannen annoksen rokote-erä saatiin Suomeen lopulta 12. lokakuuta. THL:n Ruudun mukaan taudin huippu Suomessa osui kolmen viikon jaksoon, joka alkoi lokakuun viimeisellä viikolla – vain kolme viikkoa sen jälkeen kun ensimmäiset rokotteet saatiin maahan.

Silloin rokotusten antaminen oli vielä täysin alkuvaiheessa.

Tuleeko toinen aalto?

Rokotusinnostuksen hyytymisellä on merkitystä, kun odotellaan sikainfluenssan paluuta. Yleensä influenssaepidemioihin liittyy toinen aalto, jonka vakavuus on vaihdellut espanjantaudin vakavasta aasialaisen influenssan hyvin lievään.

THL:n Petri Ruutu arvioi Lääkäripäivillä, että sikainfluenssan toinen aalto nähdään todennäköisesti Suomessa vasta syksyn 2010 ja talven 2011 influenssakaudella. Parhaillaan käynnissä olevalla influenssasesongilla ei ole havaittu merkkejä taudin toisesta aallosta.

Jos influenssavirus ei vuodessa muunnu merkittävästi, nykyiset rokotteet suojaavat myös toista aaltoa vastaan. Siksi toisen aallon vakavuuteen vaikuttaa merkittävästi se, kuinka suuri osa riskiryhmiin kuulumattomista suomalaisista saadaan ottamaan rokote.

Lääkäripäivillä puhuneen Sosiaali- ja terveysministeriön lääkintöneuvos Merja Saarisen mukaan nyt suunnitellaankin rokotuksista muistuttamisesta mainoskampanjoilla.
Lisäksi terveyskeskuksille ollaan antamassa uusia ohjeita, joiden mukaan rokotuksia ei enää porrastettaisi esimerkiksi ikäryhmittäin. Kuka tahansa vastaanotolle vaivautuva rokotettaisiin.