Rokotettu voi levittää koronaa

Viruksen tartuttavimmat muunnokset saattavat nousta nopeasti valtamuodoiksi.

Astra Zeneca
Teksti
Lauri Lehtinen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Suojaavatko rokotteet koronan uusia variantteja vastaan, Rokotetutkimuskeskuksen johtaja Mika Rämet?

”Varianteilla on taipumus olla tavalla tai toisella tartuttavampia kuin aikaisemmat virukset. Variantti, jonka tartuttavuus on heikko, ei menesty.”

”Brittivariantti on tarttuva ja myös tautina hankala, mutta on aika lailla selkeää, että rokotteille se ei ole ongelma. Ei ainakaan Astra Zenecalle eikä todennäköisesti myöskään Pfizerille, Modernalle tai Novavaxille.”

 

Onko eteläafrikkalaisesta muunnoksesta tutkimustietoa?

”Tiedetään, että Novavaxilla ja meillä hyväksytyllä Johnson & Johnsonin rokotteella on siihen kohtuullinen teho. Sitä on tutkittu myös Etelä-Afrikassa. Suojateho on ollut noin 55 prosenttia, eli rokotteet suojaavat huonommin kuin tavalliselta koronavirukselta, mutta kuitenkin suojaavat.”

 

Mikään rokote ei ole sataprosenttisen tehokas. Rokotettu voi saada tartunnan, mutta voiko rokotettu tartuttaa koronaa muihin?

”Jos saa taudin, niin varmasti voi tartuttaa. Yksilön tasolla se tarkoittaa sitä, että käsidesin ja suojainten käyttämistä on jatkettava. Rajoitukset koskevat myös rokotettuja.”

 

Onko rokotteiden muuntelu yhtä ripeää kuin viruksen?

”Sama muutos, joka on tapahtunut varianttiin, voidaan tehdä rokotteeseen. Näen sen samantyyppisenä prosessina kuin kausi-influenssarokotteen päivittämisen.”

 

Milloin rokotus- ja muut varotoimet alkavat riittää ja rajoituksia voidaan ryhtyä purkamaan?

”Meillä on nyt mahdollisuus seurata, mitä tapahtuu maissa, joissa rokotteita on annettu enemmän. Britanniassa yli puolet aikuisväestöstä on saanut rokotteen ja riskiryhmäläiset on rokotettu jo viikkoja sitten. Siellä tammikuun puolivälissä koronaan kuoli keskimäärin 1 250 ihmistä per päivä. Nyt koronaviruksesta johtuvia kuolemia on alle 100 per päivä.”

”Myös Israelissa tapausten määrä on tippunut murto-osaan ja elokuvateattereita ja kahviloita on päästy avaamaan. En näe mitään syytä, miksi tämä ei onnistuisi meilläkin. Kun aikuisväestö on rokotettu, yhteiskuntaa päästään avaamaan.”