Väittely kaipaa taitoa ja viisautta

Tarina kertoo, että kun Jörn Donnerilta kysyttiin aikoinaan mielipidettä johonkin visaiseen kysymykseen, hänen vastauksensa oli lyhyt: ”En tiedä, mitä mieltä olen. En ole vielä kirjoittanut aiheesta.”
Tiivistys oli osuva. Mielipiteiden arvo ei synny sillä, että niitä toistetaan kaikissa oloissa muuttumattomina vaan että ne ovat syntyneet huolellisen pohdinnan tuloksena.
Sen on voinut havaita myös koronavirusepidemian aikana. Asiantuntijan tunnistaa siitä, että hän kertoo täsmällisesti, mitä ei tiedä ja mikä tieto on vielä epävarmaa. Oma näkemys voi jalostua, kun tietoa kertyy lisää.
Kuluneet kuukaudet ovat osoittaneet tällaisen asiantuntemuksen arvon. On hämmästyttävä saavutus, että tutkijat ovat näin nopeasti pystyneet kehittämään useita rokotteita viruksen torjuntaan. Jos on luonto näyttänyt voimansa, niin on tiedekin.