Hurahtiko Yle metalliin?
Ylessä havahduttiin, että se tarjosi liian vähän metallimusiikkia hevikansalle.
Yle on koonnut teemakokonaisuuden Metallikausi. Miksi Yle on hurahtanut metallimusiikkiin, Yle Musiikin toimituspäällikkö Tapio Hakanen?
”Kolme vuotta sitten me havahduttiin, että meidän kulttuuritarjonnassa metallimusiikkia oli aika vähän suhteessa siihen, miten iso asia hevi on suomalaisille.”
Ylellä tehtiin korjausliike ja metallimusiikkiin liittyvää ohjelmistoa lisättiin jo aiemmin. Nyt luvassa on lisää: Yle Areenassa on muun muassa dokumenttisarja Kaamos – suomalaisen metallin viisi vuodenaikaa ja Radion sinfoniaorkesterin RSO Metalliklassikot -konsertti. Tulossa on animaatio-sitcom Belzebubs, joka kertoo black metal -kultistien arjesta. Jopa Elämäni biisin halloween-jakso omistetaan metallille, ja niin edelleen.
Ylen verkkosivuilla kerrotaan, että metalli on muovannut suomalaista identiteettiä jo vuosikymmenten ajan. Ja toden totta, iskelmäkansan rinnalle on noussut hevikansa, mikäli on uskominen Teoston Musiikinkuuntelu Suomessa -tutkimusta. Viime vuonna metalli ja hard rock olivat viidenneksi suosituin musiikkigenre. Jopa 40 prosenttia piti sitä mieluisana. Neljänneksi suosituin laji oli iskelmä, jota piti mieluisana 43 prosenttia. Suosituin oli suomenkielinen pop.
Hakasen mielestä hevin suosioon vaikuttaa musiikkikoulutus ja metallibändien, kuten Rasmuksen ja Nightwishin, kansainvälinen menestys.
”Ja tälläkin hetkellä jättiläisten ohella on pienempiä bändejä, jotka keikkailevat ulkomailla mutta eivät saa samanlaista mediahuomiota.”
Lisäksi meillä on omalaatuinen kansallisluonne.
”Tällainen rauhallinen ja hieman introvertti kansa purkaa energiaa tai saa energiaa raskaan musiikin kautta.”
Hakanen tunnetaan myös dj Orkideana. Mitä hevibiisiä hän suosittelisi elektronisen musiikin ystävälle?
”Nightwishin Nemoa. Siinä on pianomelodia, eeppiset soinnut ja upea laulu. Jos soundit vaihtaisi, siinä olisi loistava trance-biisi.”