Yhä hallituskelpoinen
Minja Koskela näkee vasemmistoliiton ja New Yorkin uuden sosialistipormestarin osana samaa globaalia trendiä. Se on kaupungistuneelle puolueelle sekä mahdollisuus että haaste.
Vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskelan mielestä puolue on yhä hallituskelpoinen, vaikka se ei sitoutunut velkajarruun.
Muut eduskuntapuolueet sopivat lokakuussa järjestelystä, jolla ne sitoutuvat taittamaan Suomen velkaantumista tulevilla vaalikausilla. Vasemmistoliitto jättäytyi ainoana sovun ulkopuolelle.
”En usko siihen, että parlamentaarisen työryhmän päätöksellä voidaan päättää, kuka on hallituskelpoinen tai kuka ei”, Koskela sanoo.
Hän toivoo, että jatkossakin keskeisiä ovat muodolliset hallitustunnustelut ja -neuvottelut. Niitä johtaa perinteisesti vaalien suurin puolue.