Velkajarrusta syntyi sopu

Jukka Kopra (kok) suitsutti päätöstä ”historialliseksi”. Minja Koskelan (vas) mielestä velkajarru on joko ”tarpeeton tai tarpeettoman vahingollinen”.

julkinen talous
Teksti
Robert Sundman
5 MIN

Eduskuntapuolueet kertoivat tiistaina päässeensä yhteisymmärrykseen uudenlaisesta parlamentaarisesta sopimuksesta julkisen talouden hoitamiseksi.

Poliittisessa keskustelussa sopimusta on nimitetty myös velkajarruksi. Käytännössä puolueet sopivat yhdessä joukosta erilaisia sääntöjä, joilla Suomen julkisen talouden velkaa pyritään vähentämään tulevina vuosina.

Osa säännöistä kirjataan lakiin, osa taas koskee puolueiden yhteistä vaalikaudet ylittävää parlamentaarista työskentelyä.

”Tämä on historiallinen päivä. Tämä on päivä, jolloin järki palasi Suomen talouspolitiikkaan. Vihdoinkin velkaantumiseen otetaan strateginen ote ja ylivaalikautinen velkaantuminen pannaan kuriin. On historiallista suomalaisessa parlamentaarisessa kontekstissa, että tällainen yhteisymmärrys on saavutettu”, suurimman eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra (kok) kehui.