Presidentti Stubb hylkäsi pönöttämisen
Tuore presidentti Alexander Stubb uudistaa presidentti-instituutiota astumalla jalustalta kansan joukkoon, kirjoittaa Aku Eronen Myrskylästä.
Tuore presidentti Alexander Stubb uudistaa presidentti-instituutiota. Hän on hoitanut näin kautensa alussa tehtävänsä hyvin ja presidentillisen asiallisesti ja tyylikkäästi. Vaimo Suzanne Innes-Stubb on ollut aktiivisesti mukana valtiovierailuilla ja vapaa-ajassa. Molempien hyvä kielitaito on tehtävien hoidossa eduksi.
Instituution uudistaminen näkyy eniten viestinnässä. Stubb on hallinnut jo kauan sosiaalisen median käytön loistavasti. Nyt presidenttinä hän jatkaa matalan kynnyksen viestintää aktiivisesti suoraan kansalaisille näillä kanavilla. Tyyli on tilanteen mukaan juhlava, tiukan asiallinen tai rento. Ainakin minä tervehdin ilolla tätä instituution jalustalta kansan joukkoon astumista. Ei se presidentin arvovaltaa vähennä.