Taiteilija töihin - ruokapalkalla
Milloin sinä olet valmis tekemään oman alasi töitä ilmaiseksi?
Kysyin tämän kysymyksen Twitterissä, kun oli paljastunut, että Opetus- ja kulttuuriministeriö oli kalastellut tilaisuuteensa livepiirtäjiä kahden päivän työkeikalle – ruokapalkalla.
Ministeriön tarjous oli herättänyt kiivasta keskustelua sarjakuvapiirtäjä Kaisa Lekan Facebook-seinällä hänen kerrottuaan saamastaan yhteydenotosta seuraavasti:
”Hei Kaisa, olemme järjestämässä Helsingissä seminaarin, johon tulee 700 osallistujaa ja paljon kansainvälisiä vieraita. Olisi tosi hienoa, jos voisit tulla tapahtumaan kahdeksi päiväksi tekemään livepiirroksia, joita julkaisisimme myös verkkosivuillamme. Emme voi maksaa palkkiota, mutta tarjoamme aterian.”
Mitä kertoo ammattimaisen kuvantekijän arvostuksesta, jos hänen työstään ei olla valmiita maksamaan lainkaan palkkaa?