Voiko kuntoilusovellus paljastaa salaisuuksia Suomessa?

Kuntoilusovelluksissa muiden huomio voi imarrella. Ovatko suomalaiset turvahenkilöt sellaisen yläpuolella?

Miten on
Teksti
Pipsa Havula
2 MIN

Dagens Nyheterin mukaan Ruotsin turvallisuuspoliisin henkilökunta on toistuvasti paljastanut valtionjohdon sijainteja, kun turvatiimin jäsenet ovat julkaisseet lenkkeilyreittejään kuntoilusovellus Stravassa. Niistä on selvinnyt muun muassa pääministerin kotiosoite ja valtionjohdon lomakohteita. Voiko näin käydä Suomessa, valtioneuvoston turvallisuusjohtajan sijainen Juha Pallaspuro?

”Totta kai se on mahdollista. Mutta me lähdemme siitä, että kun vastuullinen ja koulutettu turvallisuushenkilöstö on työtehtävässä, he osaavat toimia siinä oikein ja noudattaa ohjeistusta. Vapaa-aikana saatetaan käyttää kuntoilusovellusta ja tehdä erilaisia suorituksia, mutta kun ollaan virkatehtävässä, keskitytään suojaamiseen.”

Jos treenaa paljon, kuntoilusovelluksissa voi saada itsetuntoa hivelevää imartelua ja tykkäyksiä osakseen. Ovatko suomalaiset turvahenkilöt immuuneja tällaiselle?