Taistelu näkyvyydestä
Sensuroivatko somejätit palestiinalaisten julkaisuja? Savuavaa asetta ei ole, tutkija sanoo.
Useat palestiinalaiset ja heidän tukijansa ovat väittäneet, että yhdysvaltalainen teknologiajätti Meta, joka omistaa muun muassa Facebookin ja Instagramin, sensuroisi heidän julkaisujaan somealustoilla. Onko tämä mahdollista, Suomen Lähi-idän instituutin säätiön tutkija Antti Tarvainen?
”Viime vuosina eri kansalaisjärjestöjen ja riippumattomien tahojen raporttien perusteella on näyttänyt siltä, että sosiaalisen median alustoilla olisi merkittävää epäsuhtaa siinä, miten palestiinalaista ja israelilaista sisältöä pääsee esiin.
On kuitenkin käytännössä mahdotonta osoittaa varmaksi, että yhtiöt harjoittaisivat tietoista sensuuria, sillä ne ovat piilottaneet algoritminsa ja syyttäneet tapauksista ohjelmavirheitä. Esimerkiksi merkittävä palestiinalainen EyeOnPalestine-tili vedettiin hiljattain Instagramissa alas. Metaa on syytetty sensuurista, mutta Metan mukaan tili on alhaalla, koska joku oli yrittänyt hakkeroitua siihen.
Totta kai firmat yrittävät moderoida myös palestiinalaisia vastaan suunnattua vihapuhetta, mutta moderointi näyttää olevan epätasapainossa.”