”Peukku” valtaa huumemarkkinoita

Aggressiivisuutta aiheuttava alfa-pvp täytti amfetamiinipulan jättämän tyhjiön.

päihteet
Teksti
Matti Rämö
3 MIN

Muuntohuume alfa-pvp, eli ”peukku”, luokiteltiin Suomessa huumausaineeksi vuoden 2013 lopussa. Pian sen jälkeen poliisi tutki ensimmäisen suuren peukun salakuljetustapauksen. Suomalaiset tilasivat kiinalaislaboratoriosta kilokaupalla peukkua Espanjaan ja kuljettivat sitä kotimaahansa.

”2010-luvun lopussa peukku katosi markkinoilta, mutta viime vuosina se on palannut sinne voimakkaasti”, rikostarkastaja Kimmo Sainio poliisista sanoo.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) jätevesitutkimusten mukaan peukun käyttö on 2020-luvulla moninkertaistunut esimerkiksi pääkaupunkiseudulla ja Tampereella. Toukokuisessa tutkimuksessa kerrottiin aineen käytön olevan yhä jyrkässä kasvussa.

Valtaosa alfa-pvp:stä tulee yhä Suomeen salakuljettamalla.

”Kiinan lisäksi ainetta valmistetaan suuria määriä Bal­tian maissa ja Puolassa”, Sainio sanoo.

Myös kotimaisesta tuotannosta on viitteitä. Heinäkuussa Lounais-Suomen poliisi tiedotti pidättäneensä seitsemän Turussa ja Etelä-Suomessa asuvaa miestä, joita epäillään mittavasta huumeiden valmistuksesta ja salakuljetuksesta. Heidän hallustaan takavarikoitiin kemikaaleja, joista olisi pystytty valmistamaan suuria määriä alfa-pvp:tä ja gammaa sekä amfetamiinia.

Peukku on voimakas psykoaktiivinen huume, jota käytetään joko polttamalla tai suonensisäisesti. Aineen aiheut­tama riippuvuus on voimakasta jopa huumausaineiden asteikolla. Noin 15 minuutin vaikutuksen jälkeen tarve uudelle annokselle voi tulla jo puolen tunnin kuluttua.

Voimakasta huumetta käyttävät lähinnä pitkään riippuvuuksista kärsineet. THL:n arvion mukaan peukusta on tullut amfetamiinin korvike.

Onnistuneet poliisitoimet ovat osaltaan raivanneen peukulle tilaa huumemarkkinoilla. Kansainvälinen Greenlight-operaatio heikensi suosikkistimulantti amfetamiinin saatavuutta Suomessa 2020-luvun alussa.

”Amfetamiinin laatu oli välissä sellaista kuraa, että se kasvatti alfa-pvp:n kysyntää”, Kimmo Sainio sanoo.

Peukun tarjonta esimerkiksi pääkaupunkiseudulla on laajaa, mutta hinta kallis. ”Alfa-pvp:n katukauppahinta on noin sata euroa grammalta. Korkeimmillaan se on ollut kaksisataa euroa.”

Alfa-pvp:llä on huomattavia sivuvaikutuksia. Aine aiheuttaa tulehduksia ja paiseita, vainoharhaisuutta sekä voimakasta aggressiivisuutta.

Peukun yleistyminen näkyy ”kaikessa poliisitoiminnassa”, Sainio sanoo.

”Aineen vaikutuksen alaisena olevaan on vaikea saada kontaktia. Puhe ei mene jakeluun. Harhojen takia tilanteen haltuun saaminen edellyttää usein fyysistä voimankäyttöä.”

Alfa-pvp on yhdistetty myös vakaviin väkivaltarikoksiin. Tampereella syyskuussa 2024 avopuolisonsa ampunut mies kertoi oikeudessa olleensa ennen tekoa useita viikkoja sekaisin peukun käytöstä.

Huumeriippuvaisille peukku on usein viimeinen vaihtoehto. Sitä ajaa käyttämään lähinnä hyvä saatavuus.

”Peukku vetää käyttäjänsä tosi huonoon fyysiseen ja psyykkiseen kuntoon”, palvelualuepäällikkö Jenni Ryösä Sininauhasäätiöstä kertoo.

Asunnottomille asumispalveluja tarjoavassa säätiössä peukun yleistyminen on viimeisen vuoden aikana näkynyt selvästi arjessa. Käyttäjien keskinäinen väkivalta ja paikkojen hajottaminen ovat lisääntyneet.

”Peukku aiheuttaa aggressiivisuutta myös aiemmin rauhallisissa käyttäjissä.”

Käyttäjät tuntevat hyvin alfa-pvp:n haittavaikutukset, riippuvaisia auttavan A-klinikkasäätiön tiimipäällikkö Aino Rukkila kertoo.

”Huumeriippuvaiset häpeävät peukun käyttöä ja vähättelevät sitä.”

Sivuvaikutusten ja kovan addiktoivuuden lisäksi käyttäjiä arveluttaa epätietoisuus aineiden voimakkuudesta.

”Käyttäjien mukaan myyjien värikoodeihin ja vastaaviin ei voi luottaa. Aineiden voimakkuuden sanotaan myös lisääntyneen.”

Alfa-pvp:n käyttäjien arvaamattomuus ja aggressiivisuus aiheuttaa riskejä heidän liikkuessaan julkisilla paikoilla. Rukkilasta huumeiden käyttöhuoneet olisivat tehokas tapa lieventää peukkuaallon haittavaikutuksia.

”Siellä lieveilmiöitä voisi valvoa ja ohjata ihmisiä hoitoon.”

Oikaisu 22.7.2025 klo 15.20: Helsingin poliisi ei yksin selvittänyt Suomen ensimmäistä suurta peukun salakuljetustapausta. Sininauhasäätiö tarjoaa palveluja asunnottomille, ei vain päihdeongelmaisille.