
Paluu neuvostoaikoihin
Venäjää kuristavista pakotteista parhaiten toimivat teknologian vientiin kohdistuvat rajoitukset, saksalaisasiantuntija arvioi.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ennusti helmikuun lopulla, että länsimaiden pakotteet romuttavat Venäjän talouden nopeasti.
”Putin valitsi sodan”, hän sanoi Valkoisessa talossa. ”Hän ja hänen maansa saavat kantaa seuraukset.”
Biden ryyditti uhkaustaan pakotteilla, jotka eristivät Venäjän suurimmat pankit ja Vladimir Putinia tukevat oligarkit kansainvälisestä rahoitusjärjestelmästä. Hän ennusti, että Venäjä muuttuisi ”paariavaltioksi”.
Ennustus näytti käyvän toteen. Venäjän talous oli sodan alkupäivinä vapaassa pudotuksessa, rupla menetti puolet arvostaan ja Moskovan pörssi romahti.