Miten vastenmielisen politiikan voisi korjata, Kirsi Piha?
Poliitikkojen olisi hyvä viettää enemmän aikaa ihmisten kanssa eikä olla liipaisin herkkänä somessa, kokoomuksesta eronnut Piha sanoo.
Yrittäjä ja kirjailija Kirsi Piha, puhut tuoreessa kirjassasi toisen ymmärtämisen ja yhteistyön tärkeydestä, mutta et halua enää vaikuttaa puolueessa ja kerrot eronneesi kokoomuksesta. Miten aiot vastedes vaikuttaa?
”Yhteisiin asioihin voi vaikuttaa tosi paljon puolueiden ulkopuolelta, valtaosa toimiikin näin. Vaikuttaa voi äänestämällä, mutta myös omalla äänellään kuten kirjoittamalla kirjan. Myös yritystoiminnan kautta voi vaikuttaa tosi voimakkaasti.
Vaikka yritysten maine luontoasioissa ei ole nyt paras mahdollinen, moni yritys menee todella paljon tulevaisuus edellä. Asioiden tekeminen vastuullisesti ja kestävästi on oikeastaan ainoa tapa, jolla yritys voi menestyä myös tulevaisuudessa.”