Mikä vihreiden ehdokashankinnassa mättää?
Pienissä kunnissa, joissa on ollut 1–2 vihreän valtuutetun porukoita, on väsymystä ja ehkä turhautumistakin ilmassa, puoluesihteeri sanoo.
STT:n mukaan vihreät on joulukuussa pitänyt perää kunta- ja aluevaalien ehdokashankinnassa, kun lukuja vertaa viime vaalien ehdokasmääriin. Mikä ehdokashankinnassa mättää, vihreiden puoluesihteeri Anna Moring?
”Juuri ennen joulua meillä pidettiin viimeiset syyskokoukset, joissa tuli pieni spurtti ehdokkaiden määrässä, eli emme ole ihan niin paljon jäljessä nyt. Aluevaaleissa tulemme saamaan ihan hyvin listoja täyteen, mutta nyt näyttää siltä, että kuntavaalit on hankalampi paikka.
Pienissä kunnissa, joissa on ollut 1–2 vihreän valtuutetun porukoita, on jonkin verran väsymystä ja ehkä turhautumistakin ilmassa. Nykypäivän poliittisessa ilmapiirissä on vaikeaa jaksaa pitkää aikaa politiikassa.”