Halukkaiden koalitio
Euroopan turvallisuudelle on tärkeää, että muodostumassa olevaan koalitioon saadaan myös EU:n ulkopuolisia maita, kuten Britannia ja Norja.
Euroopan johtajat kokoontuivat sunnuntaina Lontoossa pääministeri Keir Starmerin kutsumana huippukokoukseen, jossa sovittiin halukkaiden koalition kehittämisestä Ukrainan tuen jatkamiseksi. Tavoitteena on myös taata Euroopan ja Ukrainan osallistuminen rauhanneuvotteluihin.
Starmer ei paljastanut, mitkä maat koalitiossa olisivat mukana. Hän arvioi, etteivät kaikki Euroopan valtiot ”koe pystyvänsä antamaan panostaan”, mutta halukkaita on paljon.
Koalitiosta etsitään ratkaisua, jolla EU:n heikkouksia voidaan ohittaa. Koalitiopohjaisessa päätöksenteossa on kaksi keskeistä etua, sanoo akatemiatutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta.
Ensinnäkin uudella yhteenliittymällä voidaan välttää EU:n kankeudet. Yksittäiset maat, kuten Viktor Orbánin johtama Unkari, eivät voisi enää jarruttaa muiden maiden yhteisiä pyrkimyksiä.