
Lento 370: Nettikävijät etsivät neulaa heinäsuovasta
Kadonneen malesialaiskoneen etsijöillä ei ole selvää kuvaa siitä, mitä he satelliittikuvista etsivät.
Aavaa merta, aavaa merta, aavaa merta, aavaa merta, aavaa merta, aavaa merta - ja pilvenhattara!
Kadonneen malesialaisen matkustajakoneen etsiminen internetissä ei ole helposti tylsistyvälle sopivaa puuhaa. Ei tosin hiirellä tietokoneen ääressä klikkailu ole kovin rasittavaakaan.
Malaysian Airlinesin Kuala Lumpurista Pekingiin matkalla ollut matkustajakone katosi jäljettömiin 8. maaliskuuta. Koneessa oli yhteensä 239 ihmistä.
Amerikkalainen satelliittikuvia myyvä DigitalGlobe-yhtiö latasi vain muutamaa päivää Boeing 777 -koneen katoamisen jälkeen nettiin tuhansia satelliittikuvia, jotka yhtiön satelliitit ovat ottaneet koneen oletetulta katoamisalueelta.
Kuvat ladattiin Tomnod-nimiseen verkkopalveluun, jossa kuka tahansa asiasta kiinnostunut voi käydä läpi kuvia ja merkitä niihin kiinnostavina pitämiään kohteita. Palvelussa on omat merkintänsä öljyläikille, pelastuslautoille ja koneen hylylle.
Älä suotta jätä juttua kesken
Tilaa Suomen Kuvalehti
Katso kaikki tilausvaihtoehdotOletko jo tilaaja?