Venäjän tunnetuin nykykirjailija: Putin luopuu Ukrainasta
Presidentti haluaa kunnioitetuksi rauhantekijäksi Syyriassa, arvioi Viktor Jerofejev.
Kirjailija Viktor Jerofejev kutsuttiin lokakuun lopulla Valdai-klubin kokoukseen kuuntelemaan presidentti Vladimir Putinin laajaa poliittista katsausta. Puitteet olivat poikkeuksellisen upeat. Tilaisuus järjestettiin Sotšin lähistöllä sijaitsevan vuoristokylän luksushotellissa, joka rakennettiin pari vuotta sitten rikkaiden teollisuusmaiden G8-kokousta varten. Huippukokous jäi tuolloin pitämättä, sillä Venäjä erotettiin G8-ryhmästä Krimin valtauksen vuoksi.
Valdai-klubi on eliitin keskustelukerho, jossa Putin esittelee vuosittain tärkeimpiä ulkopoliittisia tavoitteitaan. Tilaisuuteen kutsutaan kansainvälisen politiikan asiantuntijoita: poliitikkoja, diplomaatteja, tutkijoita ja toimittajia. Valtaosa heistä on Kremlin myötäilijöitä, mutta mukaan mahtuu yleensä myös riippumattomia tarkkailijoita ja jopa Jerofejevin kaltaisia Putinin vastustajia.
”Valdai-klubi on varsin elegantti propagandakone”, Jerofejev sanoo Suomen Kuvalehden haastattelussa pari päivää kokouksen jälkeen. ”Venäjän johtajat esiintyvät siellä eurooppalaisesti sivistyneinä ja rauhaa rakastavina poliitikkoina riippumatta siitä, mitä he tosiasiassa tekevät.”
Jerofejev matkusti Sotšiin silkasta uteliaisuudesta. Venäjän politiikka on muuttunut erittäin arvaamattomaksi, ja hän halusi kuulla, mitä Putin oikein suunnittelee Ukrainan varalle. Paikan päällä häntä odotti melkoinen yllätys. Koko esitys keskittyi Syyrian sotaan, eikä Ukrainasta puhuttu sanaakaan. Putin syytti tapansa mukaan Yhdysvaltoja kaksinaamaisesta pelistä, mutta ehdotti samalla yhteistyötä Syyrian sodan lopettamiseksi.
”Putin pyrkii irtautumaan Ukrainasta”, Jerofejev sanoo. ”Mutta Krimistä ei luovuta. Se on hinta, joka Ukrainan pitää maksaa vapaudestaan.”