Ukrainan demokratian tilanne on ”synkän ironinen” – ristiriitainen laki antaa aseita Zelenskyin vastustajille
Ukrainalaisten luotto maansa parlamenttiin on heikko, tutkija sanoo. Valta on keskittynyt presidentin kanslialle. Toisaalta maassa on vahva demokratiaa rakentava kansalaisyhteiskunta.
Jos Venäjä ei olisi aloittanut hyökkäyssotaansa, ukrainalaiset olisivat käyneet vaaliuurnilla jo kaksi kertaa. Parlamenttivaalit olisi pidetty lokakuussa 2023 ja presidentinvaalien ensimmäinen kierros 31. maaliskuuta.
Sota kuitenkin jatkuu jo kolmatta vuotta. Presidentti Volodymyr Zelenskyin viisivuotiskausi päättyy 20. toukokuuta. Hän pysyy vallassa senkin jälkeen, sillä vaaleja ei voida järjestää sotatilalain voimassa ollessa. Myös vaalilaki kieltää äänestämisen sotatilan aikana.
Sen sijaan perustuslaki ei mainitse sotatilaa presidentinvaalien yhteydessä. Se vain toteaa, että presidentin toimikausi on viisi vuotta, ja että presidentti jatkaa virassaan, kunnes seuraaja on valittu.
Lainsäädännön ristiriitaisuus on antanut Zelenskyin vastustajille sisäpoliittisen aseen. Presidenttiä on syytetty jopa ”vallan anastamisesta”, sanoo politiikan tutkija ja kolumnisti Konstantin Skorkin.