Trump ja Clinton väittelevät ensi kerran – Kansa on jo nyt jakautunut: ”Mikä tätä maata oikein vaivaa?”
Yhdysvaltalaisäänestäjät kiistelevät vihaisesti, kumpi on vahvempi johtaja, Trump vai Clinton.
SCOTSDALE, ARIZONA – ”Mikä tätä maata oikein vaivaa?” kysyy Safeway-ruokakaupan myyjä Tracey Rice tupakkatauolla kaupan edessä.
”Maamme kaipaa vahvaa johtajaa, mutta kumpi ehdokkaista kykenee kokoamaan jakautuneen kansan yhteen ja saavuttamaan kansalaisten luottamuksen?”
Yhdysvaltain kansa on jakautunut, siitä ei ole epäilystäkään. Äänestäjät eivät seiso enää edes 100-prosenttisesti ehdokkaansa takana vaan joutuvat valitsemaan kahdesta pahasta sen vähemmän pahan.
Äänestäjien käyttäytymistä näyttää ajavan ennemmin pelko kuin luottamus ja into pian valittavaa uutta johtajaa kohtaan.
Kolme kymmenestä demokraattiäänestäjästä sanoo äänestävän Hillary Clintonia ei Clintonin itsensä takia, vaan siksi, että heidän pitää äänestää Donald Trumpia vastaan.