Syyrian sotarikoksia ei tutkita: ”Kiina peesaa Venäjää – YK:n turvaneuvosto on voimaton”
Mikään taho ei vaadi aktiivisesti, että Syyrian johto asetettaisiin syytteeseen sotarikoksista, sanoo professori Hannu Juusola.
Syyttäjä Carla Del Ponte arvostelee rankasti YK:n turvaneuvostoa piittaamattomuudesta Syyrian sotarikoksista. Vastalauseena Del Ponte aikoo erota YK:n alaisesta komissiosta, jonka pitäisi tutkia Syyrian sotarikoksia.
Professori Hannu Juusola Helsingin yliopistosta, 300 000 ihmistä on tapettu Syyriassa. Miksi siviilien joukkomurhien ja kemiallisen aseen käytön selvittäminen ei kiinnosta YK:n turvaneuvostoa?
”Kansainvälisen yhteisön toimintakyky perustuu yksimielisyyteen. Kun sitä ei ole, YK:n turvaneuvosto on voimaton. Syyrian osalta syytteiden nostaminen kansainväliseen rikostuomioistuimeen on estetty turvaneuvostossa.”
Mitkä maat kaatavat ehdotukset?
”Venäjä ja Kiina.”