Slovakiassa on pian vaalit, joissa punnitaan, kuinka pitkälle maa kulkee Unkarin tietä
Slovakian nykyisen hallituksen toimet alkavat muistuttaa Unkarin Viktor Orbánin tekoja demokratian purkamiseksi. Tutkija ei kuitenkaan usko, että Slovakian pääministeri Robert Fico on valmis menemään yhtä pitkälle kuin Orbán.
Pääministeri Robert Fico, 59, on ryhtynyt kokeilemaan demokratian rajoja Slovakiassa, varoittaa maan väistyvä presidentti Zuzana Čaputová Financial Times -lehden haastattelussa.
Fico palasi valtaan viime lokakuussa luvattuaan, ettei Slovakia anna enää ”patruunan patruunaa” Ukrainalle. Presidentti Čaputová ei ole kuitenkaan tällä kertaa huolissaan pääministerin EU-vastaisesta ja Venäjää myötäilevästä ulkopoliittisesta retoriikasta. Myös sisäpolitiikassa Ficon toimet alkavat muistuttaa Viktor Orbánin otteita Unkarissa.
Hallitus sulki korruptiota tutkineen erityissyyttäjänviraston maaliskuussa. Viraston lopettaminen on osa laajempaa rikoslain uudistusta, jonka parlamentti hyväksyi pikavauhtia muutama viikko aiemmin. Uudistukset lieventäisivät rangaistuksia korruptiosta ja lyhentäisivät rikosten vanhenemisaikoja.
Arvostelijoiden mukaan rikoslakiin tehdyt muutokset ovat kuin joukkoarmahdus tuhansille epäillyille, joiden seassa on paljon Ficon liittolaisia ja tukijoita. Uudistus on kuitenkin väliaikaisesti jäissä, sillä presidentti Čaputová toimitti lain keskeisimmät kohdat perustuslakituomioistuimen arvioitaviksi.
Hallitus on antanut myös lakiesityksen, joka toteutuessaan lakkauttaisi Slovakian yleisradioyhtiö RTVS:n. Sen tilalle tulisi uusi organisaatio, STaR. Euroopan yleisradiounioni (EBU) on kutsunut lakiesitystä ”vaivoin peitellyksi yritykseksi muuttaa Slovakian yleisradioyhtiö hallituksen valvomaksi mediaksi”.