Ruotsalainen reaktio Kreikan vaalivoittajan lupauksiin: ”Melko uskaliasta”

Ateenan kanssa ollut yhteenottoja EU-kokouksessa Brysselissä, tviittasi Carl Bildt.

Euro
Teksti
Veera Jussila
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

GÖTEBORG – Ruotsissa vasemmistolaisen Syrizan voitto Kreikan parlamenttivaaleissa on herättänyt kirjavia reaktioita.

Syriza on kertonut haluavansa muun muassa, että suurin osa Kreikan veloista leikataan. Syriza haluaisi myös sitoa lopun velan maksun maan talouskasvuun sekä nostaa minimipalkkaa ja eläkkeitä Kreikassa.

Huolta on aiheuttanut myös Syrizan Venäjä-myönteisyys. Kreikan tuore pääministeri Aleksis Tsipris sanoutui heti irti EU:n Venäjä-julkilausumasta.

Ruotsin vasemmistopuolueen europarlamentaarikko Malin Björk ei uskonut alkuviikosta, että Syrizan voitto heiluttaa EU-politiikan suuntaa Venäjän ja Ukrainan suhteen.

”Ei. Luulen, että he suuntautuvat talouspolitiikkaan”, Björk sanoi Svenska Dagbladetin haastattelussa.