Ranskan vaalit: Venäjän sotilastiedustelu yritti mustamaalata Macronia – Kreml kiistää

Tietoturvayhtiö löysi todisteita samasta ryhmästä, joka hakkeroi Hillary Clintonin kampanjan sähköposteja.

Ranska
Teksti
Teppo Tiilikainen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
5 MIN

Suomen Kuvalehti kokeilee uutta koneääntä. Jos haluat, voit antaa palautetta äänen laadusta täältä.

Ranskan viranomaiset varautuivat viime syksynä siihen, että Venäjä yrittäisi vaikuttaa presidentinvaalien lopputulokseen kyberiskuilla samalla tavalla kuin Yhdysvaltain vaaleihin.

Turvallisuusviranomaiset kutsuivat lokakuussa puolueet keskustelemaan vaalijärjestelyjen digitaalisesta turvallisuudesta. Neuvotteluihin osallistuivat kaikki puolueet lukuun ottamatta Marine Le Penin Kansallista rintamaa. Venäjän arveltiin pyrkivän vaikuttamaan presidenttikisaan juuri Le Penin hyväksi.

Vaalien jälkeen kootut tiedot osoittavat, että näin myös tapahtui. Lehtitietojen mukaan venäläiset hakkerit yrittivät tunkeutua Ranskan presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen voittajan Emmanuel Macronin kampanjatoimiston palvelimille.

Tokiolainen tietoturvayhtiö Trend Micro on löytänyt todisteita siitä, että asialla oli sama hakkeriryhmä, joka tunkeutui Yhdysvalloissa demokraattisen puolueen tietojärjestelmiin. Ryhmä tunnetaan ainakin nimillä Pawn Storm, APT28 ja Sofacy Group. Suomessa se tunnetaan parhaiten nimellä Fancy Bear.