Putin kaunistelee talouslukuja

Venäjän tilastokeskus pimittää keskeisiä tietoja. Yalen professori ei luota IMF:n arvioihin Venäjän taloudesta.

Ukrainan sota
Teksti
Teppo Tiilikainen

Presidentti Vladimir Putin ylisti Venäjän­ talouskehitystä pu­huessaan liittoneuvostolle helmikuun lopulla. Duuma, keskuspankki ja yritykset ovat pystyneet vakauttamaan tilanteen länsimaiden pakotteista huolimatta, hän kiitteli.

”Venäjän talous ja hallinto ovat osoittautuneet paljon kestävämmiksi kuin länsimaat luulivat.”

Näkemys saa hieman yllättäen tukea Kansainväliseltä valuuttarahastolta. IMF ennustaa, että Venäjä nousee tänä vuonna taantumasta 0,3 prosentin kasvuun. Se ylittäisi esimerkiksi Saksan ja Suomen kasvuluvut.

Myös viime vuosi näyttäisi menneen paljon ennakoitua paremmin. IMF:n mukaan Venäjän talous taantui vain 2,2 prosenttia. Asiantuntijat odottivat selvästi suurempaa pudotusta.