Päivän kuvat: Obama vieraili Afganistanissa - taleban järjesti protesti-iskuja
Yhdysvaltain presidentti Barack Obama ja Afganistanin presidentti Hamid Karzai allekirjoittivat strategisen yhteistyösopimuksen Kabulissa, Afganistanissa 2. toukokuuta. Kuva Charles Dharapak / AP Photo / Lehtikuva.
Itsemurhaisku ja sarja räjähdyksiä ravisteli Afganistanin pääkaupunki Kabulia keskiviikkoaamuna vain muutamia tunteja sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Barack Obaman yllätysvierailu maassa päättyi. Taleban on ilmoittanut järjestäneensä iskut presidentti Obaman vierailun vuoksi.
Afganistanin sisäministeriön mukaan seitsemän ihmistä on kuollut ja ainakin 17 loukkaantunut. Useat loukkaantuneista olivat koulumatkalla olleita lapsia ja nuoria.
Räjähdysten ja ammuskelujen sarja alkoi Kabulissa kuuden aikaan aamulla Green Village -nimisellä alueella. Lähellä Jalalabad Roadia tapahtui myös tuhoisa itsemurhaisku, kun auton ratissa ollut henkilö räjäytti itsensä.
Aseistauneet hyökkääjät päätyivät tulitaisteluun hätiin rientäneiden turvallisuusjoukkojen kanssa. Aamupäivällä Nato ilmoitti kaikkien hyökkääjien kuolleen.
Presidentti Obama saapui yllätysvierailulle Afganistaniin juuri al-Qaida-johtaja Osama bin Ladenin kuoleman vuosipäivänä. Terroristijohtaja surmattiin Yhdysvaltain erikoisjoukkojen iskussa 1. toukokuuta 2011 Abbottabadin kaupungissa Pakistanissa.
Presidentti Barack Obama ja Afganistanin Hamid Karzai allekirjoittivat vierailun aikana sopimuksen, jonka mukaan maiden välinen yhteistyö jatkuu vielä senkin jälkeen, kun Yhdysvaltain ja sotilasliitto Naton joukot vetäytyvät Afganistanista 2014. Käytännössä tämä tarkoittaa Afganistanin joukkojen kouluttamista ja tukemista terrorismin vastaisessa sodassa.
Yhteistyösopimuksen allekirjoittamisen lisäksi presidentti Obama vieraili myös sotilastukikohdassa tervehtimässä vielä maassa oleskelevia amerikkalaisjoukkoja.





