Muukalaisvastaisuus lisääntyy itänaapurissa – Maahanmuuttajat tekevät töitä, joita venäläiset karttavat

Kaksi kolmasosaa venäläisistä katsoo, että hallituksen pitäisi ryhtyä maahanmuuttoa hillitseviin toimiin, kertoo tuore tutkimus.

Levada-keskus
Teksti
Maarit Uber
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Ksenofobia eli muukalaisvastaisuus on lisääntynyt venäläisten keskuudessa huomattavasti kuluneen vuoden aikana. Tämä näkyy etenkin venäläisten suhtautumisessa maahanmuuttoon.

Maahanmuuton suitsimista kannattavien määrä on kasvanut viime vuodesta toistakymmentä prosenttia. Tuoreessa Levada-keskuksen tutkimuksessa kaksi kolmasosaa vastaajista katsoi, että hallituksen pitäisi ryhtyä maahanmuuttoa hillitseviin toimenpiteisiin. Vielä vuosi sitten vastaava luku oli alle 60 prosenttia.

Vajaat 30 prosenttia venäläisistä on sitä mieltä, että maahanmuuttoon ei kannata puuttua.

Tutkimuskeskuksen mukaan yhä useampi venäläinen kannattaa iskulausetta ”Venäjä venäläisille”. Iskulauseen hyväksyvien määrä on lähes tuplaantunut viime vuodesta, kun useana edeltävänä vuotena kasvua ei havaittu lainkaan.

Levada haastatteli heinäkuun loppupuolella 1600 täysi-ikäistä venäläistä.