Maatalous rypee vaikeuksissa Ranskassa: Syyllisiksi leimattu EU, einekset ja Saksan pakolaispolitiikka

Presidentti François Hollande syyttää suuria kauppaketjuja viljelijöiden ongelmista.

Teksti
Anne Kuorsalo
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

MENTON, RANSKA – Maanviljelijät ovat nousseet Ranskaa koettelevan laajaan protestiaallon kärkeen. Suuttumusta on purettu jopa alan vuosittaisessa suurtapahtumassa.

Pariisin maatalousnäyttelyssä vihellettiin ja huudeltiin katselmuksen avanneelle presidentti François Hollandelle 27. helmikuuta. Lisäksi maatalousministeriön osastoa tuhottiin ennen kuin sen valtausta yrittäneet otettiin kiinni.

Tunnelmat olivat kokonaan toiset kuin neljä vuotta sitten, jolloin Hollande vaalikampanjansa aikana vikitteli viljelijöitä pesemällä näyttelyyn tuotuja lehmiä edustuskuntoon.

Toivuttuaan tylystä kohtelusta Hollande syytti suuria kauppaketjuja viljelijöiden ongelmista.

Lopputulemana puuhataan eräänlaisia kolmikantaneuvotteluja: tuottajat halutaan mukaan hiomaan sopimuksia elintarviketeollisuuden ja kauppaketjujen välille.