Kreikalla vaikeuksia löytää rahaa palkkojen ja eläkkeiden maksuun

Euromaiden valtiovarainministerit kokoontuvat Riikaan pohtimaan velkakriisiä.

Julkaistu yli kolme vuotta sitten

EU-maiden valtiovarainministerit jatkavat perjantaina 24. huhtikuuta neuvotteluja Kreikan lainaehdoista Latvian pääkaupungissa Riiassa. Huhut Kreikan mahdollisesta konkurssista ovat jälleen kiihtyneet. Markkinoilla pelätään, että Kreikka jättää valtaosan veloistaan maksamatta ja joutuu ulos Euroopan rahaliitosta.

Kreikan osakemarkkinat ovat romahtaneet ja korot kääntyneet nousuun. Lyhyen, vuonna 2017 erääntyvän valtionlainan korko nousi alkuviikosta 30 prosenttiin, kun esimerkiksi Suomi saa lainaa miinuskorolla.

Ranskan keskuspankin johtaja Christian Noyer antaa ymmärtää, ettei Euroopan keskuspankki rahoita enää kauan Kreikan pankkeja, ellei sopimusta ala syntyä. EKP:n varapääjohtaja Vitor Constancio arvelee puolestaan, että Kreikka saattaa ajautua valuuttasäännöstelyyn.

EKP on myöntänyt Kreikan pankeille hätärahoitusta jo 75 miljardia euroa. Pankit ovat ajautuneet vaikeuksiin, kun ihmiset nostavat rahojaan tileiltään. Pääoma pakenee maasta noin 1,5 miljardin euron viikkovauhtia.