Itä-Ukrainan sota kiihtyy – ulkoministerit koolle Berliiniin

Ukrainan armeijan tiedottaja: Luhanskin alueella on nähty huomattava määrä venäläisiä sotilaita ilman tunnuksia.

Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Ukrainan, Venäjän ja Ranskan ulkoministerit Pavlo Klimkin, Sergei Lavrov ja Laurent Fabius kokoontuvat tänä iltana Berliiniin neuvottelemaan Itä-Ukrainan kriisistä Saksan ulkoministerin Frank-Walter Steinmeierin johdolla. Steinmeierin mukaan kokous järjestetään Lavrovin ja Klimkinin toivomuksesta.

Ulkoministerit keskustelivat tilanteesta edellisen kerran viime viikolla. Tapaaminen jäi tuolloin tuloksettomaksi. Taistelut ovat sen jälkeen kiihtyneet uudelleen.

Lavrov vakuutti kokouksen alla Moskovassa pitämässään tiedotustilaisuudessa, että Venäjä tekee kaikkensa kriisin ratkaisemiseksi. Hän kertoi Itä-Ukrainan separatistien luvanneen vetäytyä aiemmin sovitulle rintamalinjalle, jos tulitaukosopimus saadaan aikaan.

Lavrovin mukaan Ukrainan presidentti Petro Porošenko olisi nyt valmis keskustelemaan presidentti Vladimir Putinin uudesta rauhansuunnitelmasta, jonka Ukraina torjui viime viikolla.

Klimkin luonnehti Lavrovin ehdotuksia hyödyllisiksi neuvotteluja silmällä pitäen. Hän kehotti kuitenkin Venäjää noudattamaan Minskissä syyskuussa solmittua tulitaukosopimusta myös teoissa eikä pelkästään puheissa. Hänen mukaansa Ukraina on tarjonnut Venäjälle välitöntä tulitaukoa.