Iran-pakotteista luopuminen iskee Venäjän öljybisnekseen

Analyytikko: "Jos Venäjän vastaisia sanktioita lisätään ja öljy-yhtiöt ajautuvat rahoitusvaikeuksiin, Venäjä voi joutua jopa tuomaan öljyä."

Kiina
Teksti
Anne Kuorsalo
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Iranin vastaisista pakotteista luopuminen johtaa öljyn hinnan laskuun, mikä koettelee Venäjän budjettia, ennakoi arvostettu energia-alan analyytikko Mihail Krutihin. Hän viittaa siihen, miten venäläiset diplomaatit ja virkamiehet ovat kiitelleet Iranista saavutettua sopimusta Venäjän voittona.

”Lausunnot ovat ristiriidassa todellisuuden kanssa, sillä tosielämässä ollaan kaukana iskulauseista ja voittamisen retoriikasta”, toteaa Krutihin. Hän on partneri riippumattomassa konsulttiyhtiössä.

Venäjän erikoinen verojärjestelmä varmistaa, ettei hintojen lasku iske ensisijaisesti öljy-yhtiöihin.

”Verotus on sidottu öljyn vientihintaan.  Jos barrelin hinta nousee 40 dollarista sataan, öljy-yhtiö saa tästä 60 dollarin noususta 15 dollaria, koska potin ottaa valtio. Hinnan lasku ei vaikuta niin kovasti yhtiöihin kuin valtion budjettiin.”

Budjetille öljyn hinta on suorastaan ratkaiseva. ”Viime vuonna budjetin tuloista kertyi energiasta 52 prosenttia. Öljyn osuus oli 45-46 prosenttia ja kaasusta saatiin kuusi prosenttia.”