Irakin vaalit voitti populisti, joka on sekä USA:n että Iranin painajainen – kurdit taas näkevät tilaisuutensa koittaneen

Šiiajohtaja Muqtada al-Sadr nostattaa unohdetun kansan tunnot kuin Vennamo tai Soini, mutta hänellä on myös armeija.

Irak
Teksti
Hannu Pesonen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Irakissa on taas kerran varmaa vain se, että epävarmat ajat jatkuvat.

Irakin hallituksen piti hankkia toukokuun parlamenttivaaleissa vankka vaalivoitto palkinnokseen siitä, että se onnistui vihdoinkin nujertamaan terroristijärjestö Isisin kauhunkierteen.

Näin laskivat sekä pääministeri Haider al-Abadi että hallituksen kummisedät, toisiaan vastaan kilpailevat Yhdysvallat ja Iran.

Koko joukon tyrmistykseksi vaalit voittikin heidän yhteinen vihollisensa, šiiajohtaja Muqtada al-Sadr – ja luottomies al-Abadi romahti nolosti kolmanneksi.

Näin vaalit varmistivat lähinnä sen, että diktaaattori Saddam Husseinin nujertumisesta alkanut viidentoista vuoden hoipertelu sekasorron keskellä jatkuu. Ja että Yhdysvaltain tai Iranin on entistä vaikeampi asetella palikoita paikalleen toivomallaan tavalla.