Huumepolitiikkaa halutaan muuttaa: katukauppiaille pitäisi tarjota mahdollisuuksia tienata elantonsa
Nykyistä huumepolitiikkaa vastustavat vaativat myös kannabiksen dekriminalisointia.
Käynnissä oleva huumeidenvastainen sota on hävitty: globaalilla tasolla kaivataan uutta, haittojen vähentämiseen keskittyvää huumausainepolitiikkaa.
Tätä mieltä ovat useat järjestöt ja asiantuntijat, tunnetuimpana Brasilian, Kolumbian ja Meksikon kolmen entisen presidentin perustama Global Comission on Drug Policy.
Myös YK:n entinen pääsihteeri Kofi Annan, liikemies Richard Branson ja Naton entinen pääsihteeri Javier Solana ovat liittyneet mukaan maailmanlaajuisen huumeongelman selättämiseksi.
Merkittävä jäsen komissiossa on myös Yhdysvaltojen entinen ulkoministeri George Shultz, joka on presidentti Ronald Reaganin hallituksen aikana nähnyt läheltä huumeidenvastaisen sodan kipukohtia.
Komission jäsenten ja muiden kriitikoiden mukaan nykyinen, vuosien 1961, 1971 ja 1988 YK:n huumausaineyleissopimuksiin pohjautuva politiikka on vanhentunut eikä pysty vastaamaan nykyajan haasteisiin.