Filippiinien presidentti lupaa heittää huumekauppiaiden ruumiit mereen kalanruuaksi ja haistatti pitkät YK:lle
Rodrigo Duterte kantaa ylpeänä pilkkanimeään ”Rankaisija” ja ylistää diktaattori Marcosin aikaa.
Filippiinien presidentti Rodrigo Duterte, 71, uhkasi 21. elokuuta jättää YK:n, joka on arvostellut Duterten kovaa linjaa huumeiden vastaisessa sodassa. Duterte kehotti Kiinaa ja Afrikan maita perustamaan YK:n kanssa kilpailevan järjestön.
Ulkoministeri Perfecto Yasay vakuutti myöhemmin, että Filippiinit pysyy YK:ssa.
Duterte, jota kutsutaan myös ”Rankaisija”-nimellä, on antanut poliiseille luvan ampua huumekonnat hengiltä. Presidentti on vakuuttanut, että ihmisoikeudet eivät häntä kiinnosta, ja uhannut heitättää ruumiit Manilanlahteen lihottamaan kaloja.
Teloitustyylisissä iskuissa arvellaan kuolleen toukokuusta lähtien jopa 1 800 ihmistä. Tuolloin Duterte vannoi virkavalansa. Ennen presidenttiyttä hän toimi Davaossa pormestarina yli 20 vuoden ajan.
Duterte valittiin presidentiksi vasemmistolaisen PDP-Laban-puolueen ehdokkaana, joka lupasi kovia otteita rikollisia vastaan. YK ja Amnesty ovat arvostelleet Dutertea useita kertoja ihmisoikeusrikkomuksista.