Medvedev haaveilee paluusta

Liberaalina pidetty Venäjän ex-presidentti on muuttunut Putinin sotaa tukevaksi lännen vihaajaksi.

Venäjä
Teksti
Teppo Tiilikainen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Varapääministeri Dmitri ­Medvedevin tulevaisuus näytti loistavalta, kun presidentti Vladimir Putin nosti hänet sijaisekseen vuonna 2008.

Putin imitoi siihen aikaan demokratiaa ja erosi, koska perustuslaki salli presidentille vain kaksi neljän vuoden toimikautta. Hän siirtyi pääministeriksi ja teki tilaa uskolliselle tukijalleen yhden presidenttikauden ajaksi.

Medvedeviin asetettiin lännessä suuria toiveita. Häntä pidettiin liberaalina teknokraattina, jonka uskottiin pyrkivän uudistamaan Venäjää.

Ero KGB-eversti Putiniin oli valtava. Medvedev kertoi haastatteluissa rakkaudestaan rock-musiikkiin ja visioi internetin mahdollisuuksista. Hän alkoi uudistaa poliisia ja oikeuslaitosta.
Avustajat rakensivat päämiehelleen modernia imagoa. He avasivat videoblogin sekä Twitter- ja Facebook-tilit ja ostivat hänelle iPhonen ja iPadin.