
”Aurinkoa, merta, hiekkarantaa ja Soberanaa!” – Kuuba lupaa rokottaa kaikki turistit omalla koronarokotteellaan
Yhdysvaltain ponnistelut Kuuban kommunistihallinnon näännyttämiseksi ovat tehneet maasta lääketeollisuuden ja lääkäriviennin pikkujättiläisen.
Koronaturisteilla tarkoitetaan ihmisiä, jotka yrittävät muualle matkustamalla keplotella itselleen covid-19-tautia vastaan rokotteen aiemmin kuin heidän asuinpaikkansa rokotusjärjestys sen takaisi.
Monet yritykset epäonnistuvat nolosti. Vippaskonstien yrittäminen voi johtaa jopa vankilatuomion uhkaan, kuten kävi kanadalaiselle miljonääripariskunnalle, joka lensi yksityiskoneella Yukoniin saadakseen alueen alkuperäiskansalle siellä jaettavan rokotteen.
Mutta kenties jo muutaman kuukauden kuluttua koronaturisti voi lähteä matkaan tietäen, että on toivottu vieras.
Omaa rokotettaan kiivaasti kehittävä Kuuba aikoo tarjota sitä myös maahan saapuville matkailijoille.
Ranta- ja aurinkoloma rokotteilla höystettynä lienee lomapakettina ensimmäinen laatuaan.