Asiantuntija: Lopettakaa MH17:n onnettomuustutkinta!

Malesialaiskoneen tuhoutuminen oli rikos, ei onnettomuus. Sen tutkiminen kuuluu poliisille, ei lento-onnettomuustutkijoille, kirjoittaa ilmailutoimittaja Jyri Raivio.

Teksti
Jyri Raivio
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Malaysia Airlines -lentoyhtiön Boeing 777-200ER syöksyi maahan Itä-Ukrainassa 17. heinäkuuta. Turmassa sai surmansa 298 ihmistä.

Tuskin olivat viimeiset koneen osat pudonneet ukrainalaisille viljapelloille, kun koko maailma, ainakin ns. länsi, jo ”tiesi” suurella varmuudella, mitä oli tapahtunut: kone oli ammuttu alas ilmatorjuntaohjuksella.

Kaikki mitä sen jälkeen on tapahtunut, vahvistaa tätä ensikäsitystä.

Itä-Ukrainan taivaalla ei sattunut lento-onnettomuutta. Siellä tehtiin järkyttävä rikos, massamurha.

Eri tahot vaativat heti tragediasta ”puolueetonta” tutkintaa. Kansainvälisten säädösten mukaan tutkintavastuu kuului yksiselitteisesti tapahtumamaalle eli Ukrainalle. Ukraina oli kuitenkin alueella riehuneen sodan osapuoli ja näin tuskin puolueeton.