Punaisen lihan maltillinen kulutus voi olla jopa hyväksi terveydelle

Lihaa kokonaan vältelleillä oli korkeampi riski ennenaikaiselle kuolemalle.

tiede
Teksti
Lauri Seppälä
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Perinteiset terveyssuositukset ohjeistavat välttämään lihankulutusta, koska lihansyönti on useissa tutkimuksissa yhdistetty muun muassa liikalihavuuteen, sydänsairauksiin ja syöpiin.

Esimerkiksi Maailman syöpätutkimussäätiö WCRF linjasi vuonna 2007, että lihajalosteita tulisi välttää kokonaan ja punaista lihaa tulisi syödä maksimissaan 500 grammaa viikkoa kohti.

Tulkintoja lihan epäterveellisyydestä hankaloittaa kuitenkin se, että tutkimuksissa ei ole välttämättä huomioitu lainkaan tai riittävästi ihmisten lähtökohtaista terveydentilaa ja yleisiä elintapatottumuksia, kuten alkoholinkäyttöä.

Punaisen lihan maltillinen kulutus voi olla jopa enemmän hyödyksi kuin haitaksi. Tästä antaa viitteitä muun muassa Oxfordin yliopiston EPIC-tutkimus, jossa seurattiin puolta miljoona ihmistä kymmenestä eri Euroopan maasta yli kahdentoista vuoden ajan.

Tutkimuksessa huomioitiin tarkoin, syötiinkö punaista vai valkoista lihaa. Myös merkittävät taustatekijät, kuten tupakointi, alkoholinkäyttö, painoindeksi, kunto ja koulutus olivat huomioituna.

Lopputuloksista ilmeni, että tuoreen punaisen lihan kulutuksella ei ollut lainkaan yhteyttä kokonaiskuolleisuuteen. Ehkä yllättävintä tuloksissa oli kuitenkin se, että lihaa kokonaan vältelleillä oli korkeampi riski ennenaikaiselle kuolemalle verrattuna niihin, jotka söivät pieniä määriä punaista lihaa.

Tutkijoiden mukaan tämä saattaa joissakin tapauksissa selittyä kalorien ja proteiinien suhteella: jotta saisi esimerkiksi papuja syömällä saman määrä proteiinia kuin lihassa on, kertyy kalorikuorma silloin kaksinkertaiseksi.

Lopputuloksista paljastui myös, että paljon punaista lihaa syöneet miehet kuluttivat enemmän alkoholia verrattuna vain vähän punaista lihaa syöneisiin miehiin.

Prosessoidun lihan osalta terveyshaitat olivat selvästi havaittavissa. Kun lihajalosteiden päivittäinen kulutus kasvoi 50 grammaa päivää kohti, riski ennenaikaiseen kuolemaan mistä tahansa syystä kasvoi 18 prosenttia.

 

Punaisen lihan vaikutuksista terveyteen kertoo myös Yhdysvaltain kansallinen terveys- ja ravitsemustutkimus NHANES. Siinä oli mukana yli 18 000 yhdysvaltalaista 24 vuoden ajanjaksolla.

Tässäkään tutkimuksessa ei löytynyt näyttöä lihankulutuksen yhteydestä kokonaiskuolleisuuteen – ei edes lihajalosteiden tapauksessa.

NHANES:n tuloksia saattaa kuitenkin selittää kysymyksenasettelu, joka ei huomioinut annoskokoja. Eli kun tutkittavat kertoivat syöneensä säännöllisesti lihaa, he saattoivat syödä vain pieniä annoksia.

Joka tapauksessa tutkijoiden mukaan on mahdollista, että tutkittujen populaatioiden tapauksessa lihankulutuksen ja kuolemien välillä ei ole yhteyttä.

”Tässä vaiheessa en usko, että meillä on tarpeeksi todistusaineistoa sanoa, että ihmisten tulisi vältellä lihaa”, toteaa Zürichin yliopiston professori Sabine Rohrmann, joka oli mukana sekä EPIC- että NHANES-tutkimuksessa.

”Se on tärkeää ruokaa, joka sisältää B-vitamiineja, rautaa, sinkkiä ja muita mineraaleja ja mikroravinteita. Lihankulutuksen ei tulisi olla kuitenkaan liian suurta.”