Masennusta yli- ja alilääkitään
Käypä hoito -suositus: psykoterapia ja lääkkeet täydentävät toisiaan.
Depression lääkehoito nousee aika ajoin kriittiseen arviointiin. Kesällä terveyspalveluyhtiö Mehiläinen irtisanoi kuntoutusjohtajansa Aku Kopakkalan, joka oli tv-ohjelmassa epäillyt masennuslääkkeiden tehoa.
Mielialalääkkeiden vaikuttavuutta on kyseenalaistettu muun muassa sillä perusteella, että lääkeyhtiöt julkaisevat tutkimukset, jotka osoittavat tehoa, mutta jättävät negatiiviset tulokset julkaisematta. Tämä niin sanottu julkaisuharha on tunnettu ilmiö kaikessa lääketutkimuksessa.
Heinäkuussa Psychological Medicine -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa kävi ilmi, että julkaisuharha vääristää myös psykoterapian vaikuttavuustutkimuksia. Turun yliopiston psykiatrian professori Jyrki Korkeilan mukaan julkaisuharha on psykoterapiatutkimuksissa suunnilleen 30 prosenttia vaikutuksen koosta.
Korkeilan mukaan parhaat tulokset saadaan psykoterapian ja lääkehoidon yhteisvaikutuksesta. Masennus on kuitenkin niin heterogeeninen sairaus, että oli kyse mistä hoitomuodosta tahansa, osa hyötyy erittäin paljon, osa kohtuullisesti ja osa hyvin vähän tai ei lainkaan. Haittavaikutuksia voi olla psykoterapiallakin.
Masennuslääkkeitä on kritisoitu siitä, että niiden vaikutusmekanismia ei kunnolla tunneta. Sama kritiikki soveltuu psykoterapiaankin.