Toiseksi viimeinen bloggaus: Blogosfääri on muuttunut

14 vuoden bloggaamisen aikana monet asiat ovat muuttuneet, ja yksi on se, että asiantuntijat ovat ottaneet somen haltuunsa.

Profiilikuva
Kirjoittaja Tiina Raevaara on filosofian tohtori ja kirjailija.

Kaikki loppuu aikanaan – niin myös tämä blogi.

Tarinoita tieteestä aloitti vuonna 2011. Alussa olin tavattoman ahkera ja tuottelias, kirjoitin kymmenen bloggausta joka kuukausi vuosien ajan. En ole enää pitkään aikaan kyennyt tuollaiseen vauhtiin enkä toisaalta ole nähnyt nopealla kommentoinnilla samanlaista arvoa kuin tuolloin vuosia sitten. 

Mutta jos itse olen laiskistunut, on maailmakin ympärillä muuttunut. Vuonna 2011 bloggaamisessa oli vielä jotain uutta ja tarpeellisen oloista. Blogitekstejä levitettiin uutterasti sosiaalisessa mediassa, ja ne herättivät keskustelua niin suoraan täällä Suomen Kuvalehden verkkosivuilla kuin some-jakojen alla. Kommentointi on jo pitkään ollut hiljaista alkuvuosiin verrattuna. Keskustelu on siirtynyt muualle.

Toisaalta olen jo pitkään ajatellut, että Tarinoita tieteestä -blogin kultavuodet päättyivät jo kauan sitten ja ne päättyivät erinomaisesta syystä:

Asiantuntijat itse ovat enemmän äänessä kuin aloittaessani. Viime vuodet olen kirjoittanut tarkoituksellisesti melko mielipiteellisiä tekstejä, mutta alkuvuosina missioni oli enemmänkin korjata julkisuudessa esiintyneitä tiedeväittämiä, ottaa kantaa vaikkapa lääketieteen ulkopuolisiin hoitoihin ja johdattaa ihmiset luotettavan tiedon äärelle. Halusin pitää esillä tieteen näkökulmaa asioihin.

Nyt tuon työn tekevät tutkijat ja muut asiantuntijat itse, ja se on oikein. Koronapandemialla oli tässä iso rooli. Asiantuntijatiedolle oli silloin suuri tarve, ja moni aiemmin somea vältellyt tutkija rohkaistui esimerkiksi perustamaan Twitter-tilin.  

Pandemian myötä vahvistui sekin ajatus, että myös tiedemaailmalta kaivataan moniäänisyyttä. Esimerkiksi terveysturvallisuutta tai eristyksen vaikutuksia ei voinut tarkastella vain yhden tieteenalan silmin. 

Maailma on toisaalta mennyt huonompaankin suuntaan. QAnon tai pandemian aikaiset rokotussalaliittohörhellykset tuntuvat nyt suorastaan suloiselta kansanperinteeltä sen rinnalla, millä voimalla maailman vaikutusvaltaisimmat ihmiset tällä hetkellä käyvät taistoa tieteellistä tietoa ja sen tuottajia vastaan. 

Vaan asia tulee muuttumaan, onneksi. 

Tämä blogi lopettaa kohta toimintansa, mutta tutkijat ovat paljon äänekkäämpiä julkisuudessa kuin he olivat blogin perustamisen aikoihin. Sitä on ollut hienoa seurata.