”Siinäkö kaikki?” – Kuukävelijöitä on enää neljä
Keskuudestamme on taas poistunut yksi Kuussa käyneistä astronauteista. Alan Bean oli Apollo 12 -lennolla kuumoduulin pilottina – vaikka todellisuudessa alusta ohjasi komentaja Pete Conrad – ja astui marraskuussa 1969 neljäntenä ihmisenä Kuun pölyiselle kamaralle.
Vuosia kestänyt koulutus kulminoitui 31,5 tuntiin Kuun pinnalla. Kun miehistö oli paluumatkalla kohti Maata, Bean esitti Conradille otsikon kysymyksen: ”Siinäkö kaikki?” – “Is that all there is?” Niin paljon jäi näkemättä, tekemättä ja kokematta.
Kyllä, kaikki oli siinä. Ja ehkä paras osa jäi hyvästä suunnitelmasta huolimatta kokonaan toteuttamatta.
Apollo 11 -lennolLa otetuissa kuvissa näkyy lähinnä Buzz Aldrin, jota Neil Armstrong kuvasi ahkerasti eri työtehtävissä 2,5 tunnin kuukävelyn aikana. Aldrin puolestaan ei ollut kovin innokas ikuistamaan lennon komentajaa, sillä alun perin Aldrinin oli määrä astua Kuun pinnalle ennen Armstrongia.
Kuka kuvan on ottanut?
Bean otti salaa mukaan Hasselblad-kameran itselaukaisimen, jonka avulla hän saisi otettua kuvan sekä itsestään että Conradista. Ajatus oli, että asiasta ei puhuttaisi lennonjohdolle tai muillekaan mitään vaan astronauttikaksikon potretti saisi lennon jälkeen kaikki raapimaan päätään: kuka kuvan on ottanut?
Laukaisin oli piilotettu työkalu- ja näytekärryyn, johon astronautit keräsivät kuukiviä. Kun tiukkaan aikataulutetussa ohjelmassa koitti sopiva hetki kuvan ottamiseen, Bean ei löytänytkään laukaisinta. Aikansa kärryä pengottuaan hänen oli pakko jättää asia sikseen, koska kiire alkoi painaa päälle.
”Oikeita” töitä tehdessään Bean sadatteli rankasti huonoa tuuria. Kun kuukävely alkoi kallistua lopuilleen ja kumpikin astronautti oli taas aluksensa lähettyvillä pakkaamassa näytteitä kotimatkaa varten, kas kummaa: itselaukaisin löytyikin näytekassin pohjalta.
Siinä vaiheessa Bean oli jo niin suivaantunut, että nappasi laukaisimen ja paiskasi sen Kuun pienessä painovoimassa niin pitkälle kuin pystyi. Ja kun tikkuaskia pienempi aparaatti oli vielä ”ilmassa” – jota Kuussa ei tietenkään ole – Bean äkkäsi, että hehän olisivat hyvin voineet ottaa kuvan siinä vaiheessa kuukävelyä.
Jäätyään Nasasta eläkkeelle Alan Bean omistautui taiteen tekemiselle ja ikuisti yhteen maalaukseen myös ”valokuvan, jota emme koskaan ottaneet”.
