”Kuinka pitkä on avaruus?”

Profiilikuva
Kirjoittaja on tiedetoimittaja ja tietokirjailija.
Maailmankaikkeus – tai tarkemmin sanottuna kuva taivaanalueesta, jonka koko on noin 1/79 täydenkuun näennäisestä pinta-alasta. Kuva: NASA/ESA/Caltech/STScI/Arizona State University

Olin alkuvuodesta muutaman kerran esittelemässä WeeGee-talon avaruusnäyttelyä (tämä ei ole mainos, sillä näyttely sulkeutui huhtikuun alussa ja sinne oli kaiken lisäksi vapaa pääsy).

Yhtenä viikonloppuna asiantuntijaesittely osui samaan aikaan Lasten Museofestareiden kanssa. Myös ”Avaruusasema WeeGee” vilisi silloin alakoululaisia. Ja sellainen tekee hommasta tavallistakin mielenkiintoisemman.

Tunnetusti lasten suusta kuullaan totuus, mutta myös parhaat – ja hankalimmat – kysymykset.

Aikuiset arastelevat esittää ”tyhmiä” kysymyksiä, vaikka tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassakaan. Usein ne tyhmiksi mielletyt kysymykset ovat kaikkein kiinnostavimpia, sillä niiden myötä vastaajakin joutuu miettimään asioita ihan uudesta vinkkelistä.