Unohda ”Valtava Asia”, avaruudessa on POMO
Muutama vuosi sitten Maikkari uutisoi, että ”Avaruudesta löytyi valtava asia”. Tuo kookas kohde oli suunnaton kvasaariryhmä, mutta se on sittemmin saanut tehdä tilaa uusille kukkulan kuninkaille.
Avaruudesta on löytynyt POMO!
Todellisuudessa löytö on jo parin vuoden takaa, mutta se pitää edelleen hallussaan maailmankaikkeuden rakenteiden kokoennätystä.
Jämäkän lempinimen taustalla on havaintoprojekti, jonka tuloksena löytö tehtiin. Baryon Oscillation Spectroscopic Survey eli BOSS on kansainvälinen hanke, jossa kartoitetaan galaksien ja kvasaarien jakaumaa varhaisessa maailmankaikkeudessa.
BOSS Great Wall on yli miljardin valovuoden mittainen ”suuri muuri”.
Perimmäisenä tavoitteena on määrittää tarkasti universumin laajenemisnopeus. Projektin nimessä oleva ”oskillaatio” viittaa ääniaaltoihin, joita kulki nuoressa maailmankaikkeudessa. Niiden arvellaan jättäneen jälkensä galaksien jakaumaan.
BOSS Great Wall on yli miljardin valovuoden mittainen ”suuri muuri”, joka rakentuu galaksijoukkojen muodostamista superjoukoista. ”POMO” koostuu yli 800 havaittavasta galaksista, mahdollisesti suuresta määrästä ”pimeitä” galakseja, jotka ovat liian himmeitä erottuakseen, sekä galakseja yhdistävistä kuuman kaasun kielekkeistä.
Pimeiden galaksien olemassaolosta ei olla varmoja, mutta tutkijoiden käsityksen mukaan ne olisivat muodostuneet lähes yksinomaan kaasusta. Niissä olisi tähtiä hyvin vähän tai ei välttämättä ollenkaan. Siksi niiden havaitseminen on hyvin vaikeaa.
Massaa POMOlla saattaa olla jopa miljoona kertaa oman kotigalaksimme Linnunradan verran eli se on olemukseltaan todellakin nimensä veroinen. Kokonaisuus muistuttaa ulkomuodoltaan verkkoa tai pikemminkin hunajakennoa.
Tällä hetkellä ei vielä tiedetä, kasvattaako POMO kokoaan avaruuden laajentumisen myötä vai pysyykö se tiiviisti kasassa superjoukkojen välisen vetovoiman ansiosta.
Edellinen ennätysrakenne oli Sloan Great Wall, joka on samankaltainen superjoukkojen superjoukko, mutta noin kolmanneksen pienempi kuin POMO.
BOSS Great Wall on noin 6,5 miljardin valovuoden etäisyydellä eli tällä hetkellä näkemämme galaksien säteilemä valo on lähtenyt liikkeelle, kun maailmankaikkeuden ikä oli noin puolet nykyisestä.
Aurinkokunnan syntyyn oli tuolloin aikaa vielä pari miljardia vuotta.
