Met(el)i voi herättää uinuvan alienin
Älyä ei ole vielä löytynyt avaruudesta – jos kohta sen esiintyminen maapallollakin tuntuu käyvän yhä harvinaisemmaksi.
Kirjoitin pari vuotta sitten kirjan avaruuden älyn etsinnästä eli SETI-tutkimuksesta (Search for Extraterrestrial Intelligence). Nyt teos on jo vanhentunut.
Ei hätää, älyä ei ole vielä löytynyt avaruudesta – jos kohta sen esiintyminen maapallollakin tuntuu käyvän yhä harvinaisemmaksi.
SETI vain on menneen talven lumia, nyt tutkijat puhuvat METIstä (Messaging Extraterrestrial Intelligence) eli viestinnästä Maan ulkopuolisen älyn kanssa.
Tai jos tarkkoja ollaan, viestien lähettämisestä. Viestintä oli mukana jo vuosikymmeniä sitten, kun tutkimuksesta käytettiin alkuun lyhennettä CETI eli Communication with ja niin edelleen.