Rouva Koiviston päiväkirja: ”Äitii, kello on jo kolme! Oletko muistanut käydä kaupassa, ettei taas jäädä ilman päivällistä?”
Tellervo Koiviston 9. pakina, Suomen Kuvalehti numero 50/1968.
Paavo Rovaniemeltä käväisi Helsingissä ja tuli tapansa mukaan tänne iltaa istumaan. Puhuttiin pitkään Lapin vaikeuksista, nykyisistä ja tulevista. Muuttoliikettä etelään pidettiin todennäköisenä, vaikka haittapuolensa silläkin on.
Paavo väitti muun muassa, että eteläsuomalaiset eivät kehityssuunnitelmia laatiessaan ota riittävästi huomioon pohjoissuomalaisten huonoa sopeutumiskykyä. Sanoin että eteläsuomalaiselle on tuskin tullut mieleenkään houkutella yli yhdeksänkymmentävuotiasta kotiseudultaan, mutta rovaniemeläiset sen sijaan yrittävät siirtää joulupukin, joka ainakin kolmesataa vuotta on asunut Korvatunturilla, Joulumaan supermoderniin ympäristöön.