Vanhanen selitteli omaa Nato-kannanottoaan: "Emme ole hakemassa jäsenyyttä"

Matti Vanhanen puhui keskustaväelle Seinäjoen puoluekokouksessa.

#kepu2016
Teksti
Heikki Vento
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Keskustan presidenttiehdokkaaksi sunnuntaina kukitettava kansanedustaja Matti Vanhanen sai lämmitellä keskustan puoluekokousväkeä Seinäjoella, kun Vanhanen, europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki (kesk) ja suurlähettiläs Rene Nyberg keskustelivat Euroopan ongelmista.

Keskustelu kääntyi Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen. Nyberg ilmoitti olevansa Vanhasen kanssa täsmälleen samaa mieltä, että Suomen liittyminen Natoon on ”aito vaihtoehto”.

Nybergin jälkeen ääneen päässyt Vanhanen ohitti muutaman kuukauden vanhan kannanottonsa, joka on hänen helmikuussa julkaistussa kirjassaan Ulkopolitiikkaa.

Vanhasen mukaan ”me emme ole hakemassa Natoon”, koska Natoon liittymisellä voisi olla kielteisiä vaikutuksia. Liittoutumattomuus on Vanhasen mielestä ”paras tapa rakentaa vakautta Itämerellä.”

Puoluekokouksen on tarkoitus ottaa kantaa Suomen Nato-jäsenyyteen. Kannanottoluonnoksen muotoilu on väljä. Keskusta ei kiirehdi eikä torju jäsenyyttä.