Talous piristyy Yhdysvalloissa ja pysähtyy Euroopassa
Taloustieteilijät eivät usko euroalueen nousuun.
Euroopassa keväällä virinnyt optimismi on haihtunut. Euroalueen talous ei kasvanut vuoden toisella neljänneksellä lainkaan, ja bruttokansantuote on edelleen selvästi matalampi kuin ennen vuonna 2008 alkanutta finanssikriisiä.
Taloustieteilijöiden mukaan Eurooppaa uhkaa Japanin kohtalo, pitkä heikon talouskasvun ja matalan inflaation kausi, jota on vaikea katkaista.
Venäjän kanssa käytävä kauppasota synkentää näköalaa, mutta sen vaikutukset näkyvät tilastoissa vasta vuoden lopulla. Esimerkiksi Suomen Pankissa arvioidaan, että Venäjän vastapakotteet supistavat EU-maiden vientiä yli viidellä miljardilla eurolla.
Suhteellisesti pahiten kauppasodasta kärsivät Liettua ja Puola. Myös Suomi kuuluu häviäjiin, sillä suomalaisyritykset veivät tuontikieltoon pantuja tuotteita Venäjälle viime vuonna 283,4 miljoonalla eurolla.
Venäjän osuus Suomen kokonaisviennistä oli viime vuonna noin yhdeksän prosenttia. OP-Pohjolan ekonomistit laskevat, että Venäjän vastapakotteet supistavat bruttokansantuotetta 0,2 prosenttia.