Rinne otti torjuntavoiton puhekisassa – Harakka esiintyi, Tuppurainen luennoi
Sdp:n puoluekokouksen jännittävin äänestys on puoluesihteerin vaali.
Sosiaalidemokraattien puheenjohtajakamppailun loppukiri alkoi perjantai-iltana kolmen ehdokkaan esittelypuheenvuoroilla. Kamppailu ratkeaa lauantaina aamupäivällä, kun Sdp:n puoluekokous äänestää puheenjohtajasta.
Timo Harakka kannusti omassa puheenvuorossaan edustajia ottamaan riskin ja uskomaan, että demareiden tilanne ei ole niin ruusuinen kuin miltä se näyttää. Mielipidemittausluvut ovat ihan hyviä, mutta vaalivoitto 2019 vaatii sitä, että Sdp onnistuu houkuttelemaan 100 000 uuttaa äänestäjää, hän varoitti.
Hän toisteli pitkin puhetta painokkaasti: ”Riskittömyys on riski” ja nykyiseen tyytyminen on uhka.
Harakan puheesta kuului se, että hän on hyvä kirjoittaja. Tekstissä oli mietittyjä kielikuvia: Vaaleja ei voiteta niin, että ”aletaan jo sisustaa pääministerin huonetta”.
Esitys oli hiottu. Harakka eläytyi, ajoitukset osuivat kohdilleen, Forssan 1903 ohjelmakin mainittiin.